Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Pondělí, 26. leden 2015 01:18:23

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

4 důvody neúspěchu na trhu: Proč jsem přišel (zase) o všechno?

Další

chyba_small.jpgSe svými úsporami můžete naložit různě: Utratit je, vycpat s nimi polštář, dát je na spořící účet a sledovat jejich zoufalou cestu za výnosem, pořídit si milenku, či je prohnat kasínem jménem akciový trh. Zpočátku vypadá vše růžově: Voňavý broker vám na první návštěvě vylíčí trh jako místo, ze kterého by Adam s Evou nikdy neodešli a s úsměvem připomínajícím rostoucí graf vám vysvětlí vaši šťastnou finanční budoucnost: Jediné, co vám v životě chybí, jsou akcie! Jediné, co vám makléř nedokáže přesvědčivě vysvětlit, je původ vesmíru: Ano, zde budou mé úspory v bezpečí! Na závěr první schůzky se společně pobavíte na téma Historické úspěchy nejsou zárukou úspěchu budoucího, obdržíte přihlašovací údaje k vašemu soukromému peklu a cestou domů přemýšlíte, proč vás osvícení potkalo až tak pozdě. A pak to přijde: První kousnutí do jablka hříchu. A ráj se rozpadne jako domeček z karet. Proč? Protože ve čtyřech věcech selžete. Nebojte, nejste v tom sami. Člověk je tvor chybující. Občas. I investor je tvor chybující. Z podstaty věci.

1) Selhání první: Vztah k informacím: Co je podstatné? Co je důležité v té záplavě dat, která neustále prší na trh? Podle čeho se orientovat? Účastnili jste se někdy závodů v orientačním běhu? Že ne? Udělejte to, jde o nejlepší způsob, jak nanečisto zažít pocity začínajícího investora. Tržní greenhorn má tendenci přeceňovat nepodstatné a podceňovat důležité informace. Navíc naivně předpokládá, že nové informace jsou všem dostupné ve stejný okamžik. Napůjčuje si desatero zaručených tržních kuchařek od usměvavých zámořských autorů se zvednutým palcem, s pravítkem a tužkou se sveřepě pouští do technických blbinek a tvorbu svého obchodního plánu začíná slovy: Věnováno mé milované manželce. Na informace zapomeňte, nikdy na ně nezareagujete včas a žádné efektivní kritérium selekce zrna od plev nevymyslíte.

2) Selhání druhé: Vztah k riziku: Zatímco v běžném životě bývá relativně stabilní, na trhu je volatilnější než nálady vaší přítelkyně. Po prvním úspěšném obchodu ve své tváři v zrcadle bezpečně nacházíte buffettovskou vrásku a sousedovo nové kabrio, k němuž se (chudák!) dopracoval léty ve své trafice na rohu ulice, komentujete povýšeným úsměvem. Vše je možné! Vše je dovoleno! Sny jsou jen pro děti a zaměstnance. Co říká zlaté pravidlo naší redakce? Pokud se něco povede, ptejme se, proč se to povedlo. Pokud nenajdeme důvody, nemá cenu to opakovat! Následující obchod se vám nepovede a ten další už z rizika udělá vašeho úhlavního nepřítele. Výsledek? Váš neustále se měnící rizikový profil činí váš pohyb na trhu asi tak systematickým a spořádaným, jako bývá páteční cesta nočním městem z klubu.

3) Selhání třetí: Vztah k penězům: Nechali byste si pro korunu koleno vrtat? Není co řešit! Investice nejsou pro vás! Proč? Protože se nikdy nesmíříte se ztrátami. Až vám někdo moudrý bude na začátku říkat, že ztráty patří k obchodování stejně jako občasný déšť k počasí, budete plni pochopení kývat hlavou, ale až prvně přijdete o dvacet procent svých v potu, stresu, krvi a nadávkách managementu vydělaných úspor, zmocní se vás panika a sametovou revolucí převezme kontrolu nad vaším investičním životem. Na peníze byste prostě měli pohlížet se zdravou mírou opovržení. Neříkejte, že vám to nejde:)

4) Selhání čtvrté: Vztah k sobě samému: Máte se rádi? Věříte si? Že až tak úplně ne? V tom případě nemáte na trhu co dělat: Na vašich investičních cestách proti vašemu názoru na věc bude v každém okamžiku stát armáda protiargumentů o palebné síle amerického námořnictva. Pokud si nebudete stát za svým rozhodnutím, „oponenti“ dříve či později rozcupují váš obchodní plán a donutí vás dělat věci, kterým sami nevěříte. Ačkoli to zní jako prachsprostá fráze, zůstaňte sami sebou a davové konvence hoďte za hlavu.

Jaroslav Bukovský.


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

18.3.2011 14:14Standa BURZOVNÍ ÚSPĚCHY
18.3.2011 14:01Jarda Čím se řídím na burze
18.3.2011 13:28hanousek Je to tak

Celkem příspěvků. Připojte se i Vy do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.