Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Pátek, 30. leden 2015 10:19:05

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

Proč právě dnes prodávat stříbro?

Další

horska_draha.jpgV posledních dnech se pozornost komoditních obchodníků soustředí čím dál více na drahé kovy a především potom na stříbro. Raketový vzestup jeho ceny od začátku roku láká mnoho spekulantů, jak vydělat na jeho poklesu při náhlém obratu trendu. Ten pravděpodobně již nastal. Včerejší propad, kdy cena krátce po otevření trhů padala až o 12 %, mluví za vše. Otázkou jen zůstává, jak hluboko stříbro ještě spadne?

Rekordní objemy obchodů, které jsme mohli v posledních týdnech na trhu s futures stříbra pozorovat, jen potvrzují nákupní paniku, která se odehrála bez přítomnosti významnějších fundamentálních dat. Masa investorské veřejnosti reaguje na mediální sprchu, která věští drahým kovům zářivou budoucnost, zatímco velcí hráči nenápadně otevírají krátké pozice a jdou proti trendu. Obrat u významné psychologické hranice 50 USD za trojskou unci tak naznačuje, že se v nejbližší době nad tuto úroveň s největší pravděpodobností nepodíváme. Na grafu níže můžete vidět vývoj spekulativních pozic velkých institucionálních investorů.

short_vs_long.jpg

Zdroj: Commitments of Traders

Velké finanční instituce, jako jsou hedžové fondy nebo investiční banky, které na trhu zaujímají spekulativní pozice, začaly otevírat krátké pozice již začátkem února 2011. V té době ovšem zároveň zaujímaly i dlouhé pozice, a to o mnoho více než krátké. Je možné, že právě masivní nárůst spekulativních dlouhých pozic byl předzvěstí raketového vzestupu ceny stříbra, který jsme v posledních týdnech mohli pozorovat.

Nyní ale nastává přesně opačná situace. Od konce března se počet zaujatých spekulativních krátkých pozic zvýšil o 70 %, zatímco počet dlouhých pozic se za stejné období snížil o 10 %. Bude toto masivní zaujímání krátkých pozic předzvěstí dalšího výrazného propadu?

Mnoho indicií tomu nasvědčuje. Cena futures se aktuálně nachází jen několik desítek centů ode dna dosaženého 2. května a pokud bude tato hranice pokořena, nic nebrání dalším výraznějším propadům.

cme_graf.jpg

Zdroj: www.cme.com

Dalším argumentem pro pokračující pád je poměr ceny zlata a stříbra. Tyto dvě komodity mezi sebou mají poměrně úzkou korelaci, ale od poloviny roku 2010 cena stříbra začala růst výrazně rychleji než cena zlata a ukazatel gold/silver ratio začal prudce padat. Nyní je zhruba na polovině oproti hodnotám v roce 2010.

goldsilver.jpg

Zdroj: www.goldprice.org

Že na pokles spekulují velcí hráči, jsme mohli pozorovat i před pár týdny, kdy neznámý opční obchodník skoupil 100 000 put opcí na akcie fondu iShares Silver Trust (SLV), které kopírují vývoj ceny stříbra, s realizační cenou 25 USD za akcii s dodáním v červenci. Opce dávají obchodníkovi právo na prodej akcií, které by v současné době měly hodnotu přibližně 430 mil. USD.

Třešničkou na dortu pak může být zítřejší aktualizovaný report Commitments of Traders, kde bychom se mohli dočkat i rekordního objemu otevřených spekulativních krátkých pozic. Pokud by masivní zaujímání krátkých pozic bylo potvrzeno, mohli bychom být svědky takové prodejní paniky, jaká byla i ta nákupní.

Pavel Šafařík


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.