Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Neděle, 25. leden 2015 21:15:20

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

Je nyní NWR za babku? Experti odhalují pravdu!

Další

uspech2_maly.jpgVíce než 12 %: Takový propad zažilo v uplynulém týdnu těžařské NWR. Spouštěčem prodejního šílenství byla zpráva o prodeji až 6,1% podílu ve firmě jejím hlavním vlastníkem, BXR Mining. Přitom už tuto středu, tedy 8. června se sejdou ctihodní pánové v Londýně, aby rozhodli o zařazení NWR do prestižní skupiny FTSE, konkrétně FTSE250, FTSE 350, resp. FTSE350 Mining. „NWR by se měla stát součástí výše uvedených indexů po závěru burzovního dne 17. června,“ uvádí dnes Patria Online. Krátkodobě budou na akcii v příštích týdnech působit dva silné negativní faktory: Zmíněné prodeje BXR, jež podle expertů mohou kompenzovat, či dokonce převýšit pozitivní efekt zájmu indexových fondů, dále pak primární emise polského JSW, na níž si někteří investoři „uspoří“ právě prodejem NWR. Jak vidno, v obou případech jde spíše o faktory technické než fundamentální. Prvním impulsem z tohoto soudku budou srpnové výsledky. Právě tehdy by se investoři mohli probudit, jelikož by čísla nemusela být vůbec špatná. Zároveň ovšem zavzpomínají právě na tyto okamžiky: Chvíle, kdy stála akcie těžaře ani ne 250 korun. Podle našeho monitoringu cílových cen je nyní NWR velmi blízko jejich minimu (8,3 GBP od Citi, vydáno 11. dubna). Otázka je tedy nasnadě: Nabízí se investorům v těchto chvílích takřka jedinečná šance nakoupit těžaře za super cenu? V rámci bleskové ankety jsme se zeptali analytiků: Stojí NWR právě teď za hřích?

NWR: Kandidát na koupi?

Zdroj: Průzkum ČEKIA mezi analytiky

  Analytik Domníváte se, že je nyní více než kdy jindy vhodné ke koupi?
hatlapatka.jpg Marek Hatlapatka, Cyrrus Pokles kurzu akcií NWR je zapříčiněno především oznámeným záměrem prodeje až 6,1% akcií NWR ze strany majoritního akcionáře BXR Mining. Vzhledem k tomu, že odhadujeme dodatečnou poptávku po akciích NWR z titulu zařazení emise do indexu FTSE 250 ve výši přibližně 4% celkového počtu akcií NWR, je zřejmé, že zamýšlený prodej akcií ze strany BXR může plně vykompenzovat možný pozitivní efekt vstupu do indexu resp. dokonce tento efekt převýšit. Skutečný prodej ze strany BXR sice může být v závislosti na podmínkách na trhu nižší, nicméně prostor pro pozitivní reakci titulu v případě definitivního potvzení jeho zařezení do indexu FTSE je velmi omezený. Druhou komplikací pro NWR je fakt, že již příští týden začíná v Polsku úpis "dvojčete" NWR, společnosti JSW a ten je bezpochyby pro NWR velkou konkurencí mezi investory do těžebního sektoru ve střední Evropě. Na jedné straně sice lze očekávat, že případný velký zájem o emisi a vysoké ocenění by mohlo pomoci i akciím NWR, na straně druhé se budou upisovatelé akcií JSW snažit vymezit proti NWR co nejvíce tak, aby JSW vypadalo v očích investorů mnohem atraktivnější než NWR. Nejbližším dalším možným pozitivním katalyzátorem pro NWR je podle našeho názoru první polovina července, kdy očekáváme zveřejnění cen na třetí kvartál a podle současného vývoje trhu to vypadá, že by ceny opět mohly být velmi dobré. Z pohledu kombinace fundamentální a technické analýzy vidíme jako zajímavou vstupní úroveň pro akcie NWR cenu mezi 230 a 240 Kč.  
bartek.jpg Petr Bártek, Česká spořitelna Předpokládám, že očekávané zařazení do FTSE 250 nebude mít kvůli současnému prodeji akcií ze strany BXRm větší dopad. Naopak uvolňování prostředků na IPO konkurenta JSW bude v nejbližší době ještě brzdit jeho růst. Po dokončení tohoto IPO ale čekáme návrat k předchozím vyšším úrovním. Výsledky NWR by se měly od druhého čtvrtletí zlepšovat díky vysokým cenám uhlí, ve druhé polovině roku firma slibuje i zlepšení produkčního mixu.  
nemy_new.jpg Josef Němý, Komerční banka Dlouhodobě se mi jeví akcie NWR jako podhodnocené, hodnotu vidím okolo 300 Kč za kus. Na druhou stranu si dovedu představit v krátkodobém horizontu několika týdnů ještě další pokles, protože dodatečná nabídka akcií kvůli snižování podílu hlavního akcionáře zřejmě převýší dodatečnou poptávku ze strany fondů v reakci na očekávané zařazení do indexu FTSE 250. Negativně by navíc mohlo zapůsobit IPO polského konkurenta JSW, které by mohlo od NWR některé investory odlákat. Z těchto důvodů mi vychazí, že nejlepší by mohlo být nakupovat akcie NWR v červenci, případně v srpnu až tyto negativní faktory odezní. Firma navíc 25. srpna oznámí výsledky za Q2, které by mohly díky výrazně vyšším prodejním cenám být velmi silné.  
milan_vanicek.jpg Milan Vaníček, Atlantik FT/J&T Bank Bohužel se domnívám, že zmíněné zařazení NWR do indexů FTSE již není zajímavou událostí ve smyslu zvýšeného kupního zájmu. Důvodem je prohlášení majoritního vlastníka z minulého týdne o dodatečné nabídce až 16 mil. kusů akcií právě spjaté s uvedením NWR do indexů. Investoři, kteří potřebují dodatečné akcie se prostě zúčastní této nabídky a tudíž nebudou na trhu. Navíc na akcii tímto zůstal jen spíše potenciálně nepříznivý impulz a to uvolňování prostředků na probíhající privatizaci polské JSW. Na druhou stranu se však domnívám, že fundamentálně se jedná o silnou a spíše podhodnocenou společnost. Avšak krátkodobě se pozitivní faktory vytratily.  

Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

6.6.2011 16:00bukovsky    Re: žeby měla koba a cyrrus stejný názor?
6.6.2011 15:14jirka žeby měla koba a cyrrus stejný názor?

Celkem příspěvků. Připojte se i Vy do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.