Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Sobota, 31. leden 2015 08:00:21

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

Dočasný odliv zahraničních investorů z domácího trhu je podle analytiků jedinečnou příležitostí!

Další

dividendy_small.jpgMasivní odliv zahraničního kapitálu spojený s dlouhotrvající ekonomickou krizí se výrazně podepsal na atmosféře domácího trhu. Objem obchodů s akciemi na pražské burze klesá již čtvrtým rokem v řadě a v roce 2011 dosáhnul dokonce svých nejnižších úrovní od roku 2004. Bude tento neblahý trend pokračovat i nadále? Zeptali jsme se analytika ČEKIA Pavla Šafaříka.

Roční objemy obchodů s akciemi na BCPP

bcpp_1.jpg
Do roku 2002 údaje za akcie a podílové listy
Zdroj: BCPP

„Trend klesajících objemů obchodů s akciemi na domácím trhu v posledních dvou letech výrazně zpomalil a pravděpodobně tak narazil na své dno,“ říká Pavel Šafařík. Analytik uvedl, že by v dalších letech objemy mohly naopak zaznamenat růst s tím, jak pražská burza začne ožívat.

Podle analytika byly klesající objemy obchodů zapříčiněny především odlivem zahraničního kapitálu a nízkou konkurenceschopností pražské burzy. „Zahraniční investoři volí raději jiné burzy v regionu, především vídeňskou. Ta má proti pražské burze velkou výhodu v tom, že je na ní možné obchodovat v eurech a není proto zapotřebí zajišťovat měnový kurz,“ uvedl analytik.

Pavel Šafařík zároveň dodal, že je domácí trh aktuálně velkou investiční příležitostí. „Momentální ocenění domácího trhu je z dlouhodobého pohledu velmi atraktivní. Poměr ceny k čistému zisku (P/E) na domácím trhu dosahuje přibližně 10násobku a dividendový výnos je na 7 procentech. To společně se stabilním ekonomickým profilem hlavních emisí představuje zajímavou investiční příležitost. Zatímco česká koruna zahraniční investory v minulosti spíše odrazovala, v nejbližším období může naopak zahraniční investory znovu přilákat. Pokud kurz CZK/EUR a CZK/USD bude nadále růst (koruna bude oslabovat), české akcie budou pro zahraniční investory atraktivnější. Z tohoto důvodu by se do budoucna mohla vyplatit sázka na ryze domácí tituly, jako je ČEZ, Komerční banka a Fortuna,“ říká analytik a dodává, že ty nejlepší ceny pro nákup teprve přijdou. „Vzhledem k tomu, že se světové akciové indexy momentálně pohybují v blízkosti svých několikaletých maxim se lze domnívat, že valuace budou ještě atraktivnější.“


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.