Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Čtvrtek, 29. leden 2015 11:15:53

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

4 zabijáci drobných investorů I.

Další

silenec_maly.jpgDrobný investor může své tržní aktivity pojmout v zásadě dvěma způsoby: Jako cestu ke zhodnocení investovaných úspor nebo jako specifický druh adrenalinového sportu stojícího vedle horolezectví, potápění, či lovu divokých zvířat. Rozdíl je evidentní: V prvním případě jde o jednání investiční, ve druhém o spotřební. V prvním případě je požadován finanční výnos, ve druhém případě je akceptována finanční ztráta. Historie praví, že drobný hráč v zásadě vstupuje na trh s ambicí investiční, aby pozvolna přecházel do fáze spotřební. V pozdní fázi koníčku nesprávně označovaného jako „investování“ vychází burzovní hra obvykle dráže než milenky, gambling a práškové stimulanty dohromady. Proč? Protože investoři nectí základní pravidla pohybu na parketu. Proč? Protože se obvykle neslučují s jejich „lidskou přirozeností.“ Jaká nebezpečí na nás na parketu číhají?

1) Instinkt: Že Buffett by bez instinktu tolik nevydělal? Samozřejmě, jen kdyby pojem „instinkt“ nebyl obdobně mnohotvárný jako lidé sami. Existují tři základní centra řídící zdaleka nejen naše investiční chování: Rozum, emoce a instinkt. Každé z těchto tří center aspiruje na vůdcovský vliv, ovšem nabízí různě kvalitní „výstupy“ pro naše praktické rozhodování. Výhodou rozumu je předvídatelnost a kontinuita, výhodou emocí je operativnost a údernost, výhodou instinktu je možnost dojít k rozhodnutí i přes slabší informační zázemí. Bohužel trh je z hlediska relevantních informací setrvalým peklem frustrace, a právě instinkt se tak často stává na parketu rozhodující. Ačkoli zní termín „instinkt“ velice vzletně, obvykle dává obdobné výsledky, jako když své úspory alokujeme do drtičky zahradního odpadu. Pravidlo č. 1: Pro každou investici je třeba mít jasný, konkrétní a v čase stálý důvod, jelikož je nezpochybnitelným faktem, že v občanském průkazu nemáme uvedeno jméno Warren Buffett.

Z dalších článků vybíráme:

3 akcioví favorité SPAD podle analytiků ČS

Březen ve SPAD s analytiky ČS II.: KB v zajetí sentimentu, NWR visí na vlásku!

Čeští boháči pod lupou: Michal Horáček

4 rozjeté akciové vlaky: Zákaz vstupu demagogům!

Abby Joseph Cohen (Goldman Sachs): Akcie jsou stále levné!

12 dividendových aristokratů, kteří opět navýšili

Nejbohatší lidé světa: Kolik si vydělají za den?

2) Rady, názory, predikce a jiný plevel: Pokud existuje prostor, kde demokracie vystupuje v opravdu krystalické, až živelné podobě, je jím oblast investičního poradenství. Existuje dvojí typ budoucnosti: Budoucnost mimo trh a budoucnost na trhu. Vývoj v první oblasti lze do jisté míry na základě předpokladu kontinuity odvodit z vývoje historického. Aniž by si to investoři byli ochotni připustit, přistupují skrze tuto optiku obvykle i k trhu. Co bylo, bude pokračovat, takové je bohužel poselství všech průzkumů sentimentu i těch nejvěhlasnějších agentur. Ačkoli si (obvykle přehnaně) opatrný investor před vstupem na trh pečlivě sestuduje dostupné (fragmentární, a tedy irelevantní) informace, rozhodujícím motivem se stejně obvykle stane pohled na křivku akcie. Makléři už jen obvykle zbývá oxeroxovat smlouvy. Trh investičního poradenství je jediným prostorem, kde si lze postavit živnost na vzájemně se popírajících produktech prodávaných jednomu a témuž člověku. Výsledkem je blíže neurčený syntetický paskvil, který nás skrze absenci své vnitřní integrity bezpečně katapultuje na investiční věčnost. Pravidlo č. 2: Když přecházíme silnici, díváme se do vozovky, nikoli za sebe na chodník, čiňme tak i na trhu.

Jaroslav Bukovský

 


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.