Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Sobota, 31. leden 2015 09:28:46

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

Novinky z NWR: Dobré nebo špatné zprávy? (analytické hodnocení)

Další

naladomer_small.jpgNWR dnes ráno oznámilo zprávu o prodejích a cenách pro letošní druhé čtvrtletí. Informace z tzv. Trading Update jsou investory tradičně ostře sledovány: „NWR potvrzuje cíle produkce a objemu prodejů pro kalendářní rok 2012. Jak bylo dříve oznámeno, Společnost očekává dosažení produkce mezi 10,8 mil. tun a 11 mil. tun uhlí a 700 tis. tun koksu. NWR očekává dosažení externích prodejů ve výši mezi 10,25 mil. tun a 10,5 mil. tun uhlí, přičemž prodeje budou složeny přibližně z 52 % energetického uhlí a ze 48 % koksovatelného uhlí (včetně PCI koksovatelného uhlí). NWR dále v roce 2012 očekává prodeje přibližně 600 tis. tun koksu,“ uvádí dnešní ranní tisková zpráva společnosti. Pokud jde o ceny, průměrná sjednaná cena koksovatelného uhlí (včetně PCI koksovatelného uhlí) pro dodávky ve druhém kalendářním čtvrtletí roku 2012 činí 130 Eur za tunu, průměrná cena koksu činí 298 Eur, resp. 74 Eur za tunu energetického uhlí. Akcie ráno na publikovaná data zareagovala pozoruhodně: Ve Varšavě NWR v úvodu posílilo o 8 %, v Londýně naopak 1,5 % ztrácelo. Jak hodnotí nové zprávy analytici?

Z dalších článků vybíráme:

Gartman očekává překvapení z výsledkové sezóny a růst zisků až o 10 %, Faber sází na pokles

Mizérie v Čechách? Bude už jen lépe, tvrdí experti

Jak velcí hráči opět zmanipulovali veřejnost a vydělali

Analytik Nomura o trhu: Bude hůře. A pak nejhůře.

Budoucnost dividend SPAD: ČEZ dolů, Pegas vzhůru!

Rozhodné dny pro dividendy ve SPAD: Aktualizovaný přehled

Toxické akcie ve SPAD: Průzkum ČEKIA mezi analytiky

Trading Update: Analytické hodnocení

Zdroj: Monitoring ČEKIA mezi analytiky

  Analytik, společnost

Hodnocení Trading Update NWR

novotny_maly.jpg Josef Novotný, Česká spořitelna

Průměrná cena koksovatelného uhlí dosáhla 130 Eur za tunu (tzn. pokles o 7,8 % kv./kv.) a průměrná cena koksu 298 Eur za tunu (tzn. pokles o 3,8 % kv./kv.). To je celkově v souladu s očekáváním. NWR také potvrdilo svůj celoroční výhled produkce (mezi 10,8 a 11 mil. tun uhlí a 700 tis. tun koksu) a prodejních cílů. NWR očekává externí prodeje mezi 10,25 a 10,5 mil. tun uhlí v přibližném poměru 52 % energetického uhlí a 48 % koksovatelného uhlí včetně PCI uhlí. Lehce pozitivní je, že došlo k mírnému nárůstu prodejů koksovatelného uhlí a koksu.

moravansky_nejnovejsi.jpg Ondřej Moravanský, Cyrrus Celková těžba uhlí v 1Q dosáhla 2,39 mil. tun uhlí, což je nejnižší kvartální objem za poslední minimálně 3 roky. To se odráží i na nižších prodejích, kde ovšem investory může potěšit vyšší podíl dražšího koksovatelného uhlí. U energetického uhlí naopak vidíme již druhý slabší kvartál v řadě a to i po úpravě o vliv technického přesunu PCI uhlí z kategorie energetického do koksovatelného. Ceny produkce na 2Q2012 jsou v souladu s mým očekáváním na úrovni koksovatelného uhlí – tam NWR oznámila pokles cen o 8% q/q na 130 EUR/t, přesně v souladu s naším modelem. O něco vyšší jsou ceny naopak u koksu (298 EUR/t vs. 310 EUR/t v 1Q), kde jsme očekávali hlubší kvartální pokles (na 290 EUR/t). Ceny energetického uhlí jsou vyjednávány ročně a zůstávají na 74 EUR/t. Společnost potvrdila všechny cíle těžby a prodejů, které oznámila již lednu, což bude pro trh uklidňujícím momentem. Celkově hodnotíme zveřejněná čísla o těžbě a prodejích jako mírně slabší, nicméně při zachování celoroční guidance lze očekávat spíše neutrální dopad na tržní cenu akcií NWR. Ani oznámené ceny by neměly trh výrazně překvapit a akcie NWR by tak měly být i nadále ve vleku tržního sentimentu.
adamkovic_new.jpg Miroslav Adamkovič, Komerční banka Ceny uhlí podle našeho očekávání klesají a negativně nás překvapily prodeje energetického uhlí. Pozitivem jsou naopak mírně lepší prodeje koksovatelného uhlí. Zprávu vnímáme jako mírně negativní pro akcie NWR. Nižší než očekávaný objem celkových prodejů ovlivní naše odhady výsledků a nemůžeme vyloučit ani čistou kvartální ztrátu.
milan_vanicek.jpg Milan Vaníček, J&T Bank Pro 2Q12 dosáhla NWR cen koksovatelného uhlí ve výši 130 EUR/t, což je mírně nad našimi odhady 125-128 EUR/t. Cena koksu kontrahovaná také pro 2Q12 bude 298 EUR/t a rovněž překonala naše odhady, které byly v rozmezí 250-256 EUR/t (+19,2 %). (Cena elektrárenského uhlí se kontrahuje na kalendářní rok a je podle předchozích indikací 74 EUR/t.) Co se týká objemů, tak společnost NWR v 1Q12 prodala 1,29mt koksovatelného uhlí. Tento objem je mírně nad našim očekáváním (+1,4 %). Prodaný objem koksu je v 1Q12 155kt, ve shodě s projekcemi. Za očekáváním zaostal prodaný objem elektrárenského uhlí. NWR prodalo 1mt zatímco podle našich odhadů to mělo být o téměř 25 % více. Ceny překonaly naše odhady a i složení produkce ukazuje zlepšení, co se týká kvality vytěženého uhlí. Struktura prodejů byla v 1Q12 56 % koksovatelného uhlí a 44 % elektrárenského. To je lepší než naše projekce na poměr 48/52. Celkový report NWR hodnotíme pozitivně

 


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.