Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Pondělí, 26. leden 2015 11:19:14

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

Jak velcí hráči opět zmanipulovali veřejnost a vydělali II.

Další

fundament.jpg

Upozornění: Dnešní článek je věnovaný medvědům, slabé býčí povahy raději neklikat!

V minulém článku jsem poukazoval na nepřiměřený nárůst ceny zlata hnaný spekulativní poptávkou, která byla vyvolána masivní reklamou významných investorů do zlata, obchodníky s fyzickým zlatem, mincovnami, brokery a dalšími podnikavými subjekty, kteří z nárůstu jeho ceny a objemů obchodů těží nejvíce.

Dnes bych chtěl poukázat na další aktuální situaci cílené manipulace finančníků z Wall Street. Pokud pravidelně pročítáte ekonomické/finanční zpravodajství, jistě jste si v posledních měsících všimli stále četnějších článků a komentářů poukazující na „fakt“, že akcie po celém světě jsou strašně úžasně super moc levné a jen hlupák dnes nenakupuje. Jen taková úvaha na úvod…všimli jste si podobných článků a komentářů již dříve, kdy akcie byly skutečně na nízkých úrovních v období 2008-2010? Ani jste si jich všimnout nemohli, protože situace byla přesně opačná. V médiích bylo až do vyčerpání neustále dokola opakováno, že nás čekají zlé časy a je třeba se zbavit naprosto všeho, čeho se zbavit lze.

Manipulace skrze média je ze všech možných tipů manipulací (jak přímé, tak nepřímé) nejúčinnější, protože dokáže ovlivnit myšlení davu po relativně dlouhou dobu, na rozdíl od přímých intervencí. Na základě konkrétního článku nebo komentáře je často poměrně obtížné rozeznat, zda se jedná o pouhé zviditelnění dané společnosti nebo o skutečnou cílenou manipulaci. To ovšem není podstatné. Důležité je celkové množství těchto nezvykle optimistických/pesimistických článků a komentářů, protože jakmile se vychýlí od určitého průměru, je zcela zřejmé, že mezi nimi budou někde schované i cílené manipulace.

Zde je jen malá ochutnávka článků podporující nákup akcií, na které jste mohli od začátku roku, kdy akcie celosvětově zaznamenávaly solidní nárůst, narazit:

23. ledna 2012 Paul Hickey, Justin Walters (Bespoke Investment Group): Americké akcie se obchodují nejlevněji od roku 1990, nasvědčují tomu základní ukazatele jako P/E ratio, P/B ratio a dividendový výnos.
http://finance.yahoo.com/news/stocks-cheaper-theyve-two-decades-195422624.html

21. února 2012 Tobias Levkovich (Citigroup): Index S&P 500 je v porovnání s výnosy na dluhopisech nejlevnější za poslední dekádu.
http://www.bloomberg.com/news/2012-02-21/s-p-500-cheapest-to-bonds-as-bernanke-zero-rates-boost-business-investment.html

23. února 2012  Inyoung Hwang, Lu Wang (Bloomberg): Zisky indexu S&P 500 rostou rychleji než jeho hodnota. V porovnání s dubnem minulého roku je tak index S&P 500 levnější až o 9 %.
http://www.bloomberg.com/news/2012-02-23/s-p-500-gets-9-cheaper-as-record-profit-restores-3-2-trillion-to-stocks.html

27. února 2012 Warren Buffett (Berkshire Hathaway): Akcie momentálně zůstávají relativně levné v porovnání s jinými druhy investic s tím, jak se ekonomika pozvolna zotavuje.
http://www.usatoday.com/money/companies/story/2012-02-27/warren-buffett-cnbc-interview/53269876/1

21. března 2012 Peter Oppenheimer, Matthieu Walterspiler (Goldman Sachs): Akcie jsou neuvěřitelně levné v porovnání s dluhopisy. Scénář, který je dnes v ceně akcií započten, je nerealisticky negativní, a to přestože šly akcie od roku 2009 strmě vzhůru.
http://www.businessinsider.com/goldman-the-long-good-buy-the-case-for-equities-2012-3

12. dubna 2012 Michael Steinhardt (Steinhardt Management Co., hedge fund): Investoři by se měli vyvarovat dluhopisům a nakupovat akcie společností vyplácející vysoké dividendy.
http://www.bloomberg.com/news/2012-04-12/wisdomtree-s-steinhardt-says-bonds-are-no-place-to-be-.html

Netvrdím, že všechny výše uvedené články jsou manipulativního charakteru. Jen chci navést k zamyšlení, zda podobných článků nebylo zveřejněno v poslední době až moc, na to že jsou světové akciové trhy na svých několikaletých maximech. Naproti tomu článků, které tvrdí, že jsou akcie drahé, moc zveřejněno nebylo.

Čtěte další články autora:

Jak velcí hráči opět zmanipulovali veřejnost a vydělali

Jak velcí hráči manipulují trhy? I.

Jak velcí hráči manipulují trhy? II.

A nyní se podívejme na to, co si velcí hráči z Wall Street o levnosti akcií myslí doopravdy. Graf níže zobrazuje trh s futures na index S&P 500 a pod cenovým grafem je umístěn Commitments of Traders (COT) indikátor na trhu e-mini S&P 500, který informuje o čistých pozicích tří skupin účastníků trhu – commercial hedgers, large traders a small traders. Skupina commercial hedgers reprezentuje významné penzijní a investiční fondy, komerční a investiční banky a významné brokery, kteří ve velkém obchodují s akciemi z indexu S&P 500 a chtějí se zajišťovat proti cenovým výkyvům či spekulovat na vývoj tohoto indexu. Tuto skupinu lze považovat za smart money číslo 1, protože zaměstnává ty největší odborníky na finanční trhy z celého světa a má velmi dobře spočteno, kdy se trh nachází v rovnováze, a kdy ne (je podhodnocen/nadhodnocen). Další skupinou jsou large traders, kterou reprezentují hedgeové fondy. Ty lze také považovat za smart money i když v omezené míře, protože hedgeové fondy mají výrazně nižší averzi k riziku a také si mohou dovolit více riskovat. Třetí skupinou jsou small traders, kterou reprezentují drobní soukromí spekulanti. Tuto skupinu můžeme označit za „stupid money“, protože drtivá většina soukromých obchodníků neví, kdy je trh nadhodnocen, či podhodnocen, a nechává se snadno manipulovat velkými hráči/médii.

cot1.jpg
Zdroj: FINVIZ

Vertikálními linkami jsem na grafu vyznačil období, kdy skupina small traders (stupid money) měla na trhu čisté dlouhé pozice a spekulovala na růst akciových trhů, zatímco skupiny commercial hedgers a large traders (smart money) držely čisté krátké pozice a spekulovaly na pokles.

První období tohoto seskupení pozic na trhu započalo na samotném vrcholu akciových trhů na podzim roku 2007 ve chvíli propuknutí hypoteční krize v USA, kdy nastal dramatický pokles čistých dlouhých pozic skupiny commercial hedgers a současně silný nárůst čistých dlouhých pozic u skupiny small traders. Od té doby si skupina small traders udržovala vedení v množství otevřených dlouhých pozic, zatímco hedgeové fondy spekulovaly na pokles a commercial hedgers se k trhu stavěli neutrálně. Toto období trvalo až do zimy 2008, kdy drobní spekulanti upustili ze svých dlouhých pozic a přešli do krátkých, zatímco hedgeové fondy ve velkém spekulovaly na masivní obrat směrem vzhůru, který později skutečně nastal. Je až neuvěřitelné, jak trefně COT indikátor vystihnul jev, kdy drobní spekulanti prodávají na úplném dnu, zatímco velcí hráči na dnu kupují. To samé platí pro vrchol, kde drobní spekulanti nakupují, zatímco velcí hráči jsou z trhu dávno pryč.

Podobná situace nastala i v období únor až srpen 2010, kdy se do médií dostal skandál s Řeckem. A nyní toto seskupení nastalo po zhruba roce a půl znovu! Bližší pohled na situaci nám dává denní graf, kde je lépe vidět změny v čistých pozicích u jednotlivých skupin na trhu e-mini S&P 500.

cot2.jpg
Zdroj: FINVIZ

Z reportu COT je patrné, že hedgeové fondy drží čisté krátké pozice již od srpna 2011, kdy byl snížen rating USA agenturou Standard&Poor´s a na akciových trzích propukla menší panika. Proti nim však šli commercial hedgers, kteří nevěřili, že přijde medvědí trh. Od začátku roku ovšem skupina commercial hedgers otočila a nastal velmi dramatický propad čistých dlouhých pozic. Drobní spekulanti zároveň otočily do dlouhých pozic a momentálně spekulují na růst. Je to přesně ve chvíli, kdy se objevilo velké množství článků a komentářů podporující neuvěřitelnou „levnost“ akcií. Drobní investoři na tyto články evidentně reagují, zatímco velcí hráči spokojeně akcie prodávají, a to s velkými zisky.

Jsou akcie skutečně levné, nebo ne? Bude vždy záležet na očekávaném vývoji fundamentu a ceny na trhu. Pokud se budeme domnívat, že fundament zůstane nepozměněn, a podíváme se na ukazatele P/E, PEG a P/B, pak můžeme říci, že akcie levné skutečně jsou. Otázkou je, zda jsou tyto ukazatele pro ohodnocení akcií aktuálně relevantní. Jinými slovy, není-li při současné ekonomické krizi až příliš optimistické počítat s nezměněným fundamentem, který je vzhledem k dnešní ekonomické situaci neobvykle silný. Odpovědět si musí každý sám. V každém případě je třeba si dávat pozor na to, kdy velcí hráči přistoupí ke hře „mlčeti zlato, mluviti stříbro“. Moje intuice mi říká, že tato hra na akciových trzích právě začala.

Pavel Šafařík


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.