Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Úterý, 27. leden 2015 04:17:40

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

Zlato od A do Z s analytiky Colosseum: Vyhlídky a možná rizika

Další

zlato_male.jpgZlato posloužilo v prostředí nezodpovědných politiků a rozmařilých centrálních bank v uplynulých několika letech zdaleka nejen jako solidní uchovatel hodnoty. Loni evropská dluhová krize kulminovala, a s tím i neuróza drobných investorů: Akcie šly ke dnu a zlato vzhůru k výškám. Následující měsíce potvrdily cenovou bublinu a nyní drahý kov již dlouhé měsíce fluktuuje v obchodním pásmu mezi 1550 a 1800 dolary za unci. Co bude dál? Kam se vydá cena zlata v příštích 3 až 6 měsících? Jaké faktory budou bránit korekci a jaká rizika naopak zlato skýtá? Odpovídá Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum.

„Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena zlata obchodovaného v Chicagu by v nejbližší době neměla výrazně propadnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pohyb v obchodním pásmu 1400 USD až 1800 USD za trojskou unci,“ uvádí Tomčiak. Stabilitě zlata nahrává řada faktorů, podle Colossea by následujících šest faktorů nemělo v horizontu 3 až 6 měsíců dovolit prudký pokles jeho ceny:

1. Centrální banky používají v posledních dvou letech velmi uvolněnou monetární politiku. Na konci minulého roku a v únoru byla aktivní zejména Evropská centrální banka, která se za pomoci levných peněz snaží vyřešit dluhovou krizi.

2. Jihoevropské dluhové problémy nejsou ani zdaleka vyřešeny. Bankrot některého člena eurozóny je stále vysoce pravděpodobný. Investoři proto přesouvají kapitál do bezpečných aktiv.

3. Investiční poptávka je velmi silná. Objemy peněz v zlatých ETF fondech v posledních letech rostou. Taktéž se zvyšují nákupy fyzického zlata v podobě prutů a mincí.

Z dalších článků vybíráme:

Kdo s koho ve SPAD I.: Analytici prozradili své růstové tipy

Kdo s koho ve SPAD II.: Analytici prozradili své růstové tipy

Analytici KB/SG: V případě ropného šoku by akcie spadly o 30 %

Telefónica s novým býčím cílem od Morgan Stanley (+ přehled doporučení)

Domácí trh: Čeká jej v dubnu krveprolití?

4. Centrální banky se snaží diverzifikovat své devizové rezervy. Zejména asijské země a Rusko přidávají zlato do svých oficiálních rezerv.

5. Poptávka ve šperkařství je robustní. Tahounem jsou Indie a Čína, což jsou dva největší spotřebitelé na světě. Ani stávka klenotníků v Indii neodstartovala na zlatě prudší cenovou korekci.

6. Číňané rychle bohatnou. Očekává se, že jejich spotřeba luxusních statků se bude výrazně zvyšovat i v následujících letech.

A možná rizika? Podle Borise Tomčiaka především pravděpodobnost návratu recese do vyspělých ekonomik: „Pravděpodobnost návratu recese do vyspělých zemí v tomto roce je poměrně vysoká. Inflační tlaky by mohly opadnout. Zlato není vhodná investice do deflačního prostředí,“ uvádí analytik a uzavírá: „Cena zlata je momentálně nad významným supportem 1600 USD/oz. Pokles ceny pod tuto úroveň by mohl vyvolat prudké krátkodobé výprodeje.“

Zpracováno s využitím zdrojů společnosti Colosseum


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.