Bisnode Česká republika, a.s.

     BISNODE   MAGNUSWEB    BIZGUARD    FLASHLINE     IPOINT    HLÍDAČE    SEKTOROVÉ ANALÝZY     DOKUMENTY

Neděle, 1. Únor 2015 09:36:07

Přihlásit Přihlásit

DiskuzeDiskuze

RSS kanályRSS

Přidat k oblíbeným položkámOblíbené

Navigace Zprávy

FED vidí svět lépe, ale má stále prst na spoušti

Další

bernanke_maly.jpgVidíme postupné zotavování ekonomiky, které povede i k nižší míře nezaměstnanosti. Přesto jsme stále připraveni použít v případě potřeby naše dodatečné měnové stimuly, abychom podpořili ekonomiku. Zhruba takový vzkaz včera vyslala americká centrální banka a především pak její šéf Ben Bernanke.Ten si přitom dal na své tiskovce pečlivě záležet, aby bylo zřejmé, že Fed zakolísání americké ekonomiky nehodlá připustit. Fed tedy zůstává podle svého šéfa ve střehu - jednak příliš nevěří radikálnímu zlepšení na trhu práce v posledních měsících, které může být dáno teplou zimou, a jednak si americká centrální banka bere velmi k srdci vývoj v eurozóně a jeho dopady na globální trhy. Holubičí šéf Fedu ujistil, že nenechá ekonomiku a tím pádem i trhy na holičkách, a o nějaký čas prodlouží dobrou náladu na trzích s rizikovými aktivy, které jsou i tak v relativně dobré kondici díky výborným ziskům amerických korporátních gigantů. Pozitivní sentiment pak bude cítit i na trzích ve střední Evropě.

Náš region navíc těží z faktu, že Maďarsko se zřejmě přiblížilo okamžiku, kdy získá preventivní půjčku od MMF a EU. Již včera totiž forint a především maďarské vládní dluhopisy dramaticky zpevňovaly, když Unie usoudila, že Maďarsko vyhovělo jejím požadavkům na změny v zákoně o centrální bance. V této souvislosti se hodí dodat, že Maďaři potřebují nový úvěr čistě z likviditních důvodů, neboť mají v brzké době splatit MMF 4,5 mld. eur, což nejsou schopni sehnat okamžitě na trhu. Na druhou stranu makroekonomická situace Maďarska není vůbec špatná, když např. běžný účet platební bilance je již třetím rokem v přebytku a do země, navzdory na Západě špatné mediální pověsti Orbánovy vlády, míří velké přímé zahraniční investice (Audi a Mercedes). Pokud si tedy Maďaři vyřeší svůj “likviditní” problém v podobě splátek dluhů vůči MMF, pak nebude mnoho důvodů k tomu, aby se maďarská aktiva obchodovala s tak velkou rizikovou přirážkou.

Jan Čermákcsob.gif


Líbí se Vám článek? Máte otázky? Nesouhlasíte s obsahem? Vážíme si Vašeho názoru. Pomůžete nám tím zlepšit obsah a kvalitu článků. Přidejte svůj komentář a rozpoutejte diskusi mezi čtenáři.

Jednotlivé komentáře je možné hodnotit prostřednictvím kladného nebo záporného hodnocení. Tato funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na pravé straně je celkové hodnocení komentáře.

číst příspěvky

Žádné příspěvky. Buďte první a přidejte komentář do diskuse.

Server iPOINT.cz neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Diskuzní příspěvky vyjadřují výhradně názor jejich autorů. Provozovatel si vyhrazuje právo odstraňovat diskuzní příspěvky, které uzná za nevhodné. Za nevhodné jsou považovány zejména texty, které jsou urážlivé, obsahují vulgární slova, reklamu, mají rasistický obsah nebo nedodržují téma diskuse.